Viimati külastasid: Tänane kuupäev Pühapäev Apr 11, 2021 11:11


Kõik kellaajad on UTC + 3 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 5 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Antidopingu reeglid koeraspordis
PostitusPostitatud: Neljapäev Nov 17, 2011 21:07 
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 13, 2009 12:11
Postitusi: 343
Asukoht: Tartu
Kirjutama ajendasid muutmisel olevad agility eeskirjad ja EKL-KKK SK töörühma 23.10.2011 koosoleku protokolli punkt 5 (http://web.zone.ee/ekl-kkk/blanketid/SK_23-10-2011_koosoleku_protokoll.doc) - antidopingu reeglite vajalikkus Eesti koeraspordis.

Antidopingu teemaga tegelesin põgusalt aastal 2008, kui päevakorda tõusis Soomes võistlemine. Tegin sel ajal Soome reeglitest ka kokkuvõtte, mida saab lugeda siit: http://koerteklubi.ee/index.php?id=39. Osa infot on nüüdseks aegunud, kuid üldjoontes peaks siiski ettekujutuse andma.
Soome Kennelliidu reeglid on siin: http://www.kennelliitto.fi/FI/toiminta/antidoping/

EKL agilityvõistluste eeskirjades on praegu vaid selline lõik: „Võistlustel ei saa osaleda koer, kellele on antud rahusteid, hormoonravimeid või muid sooritusvõimele mõjuvaid aineid (doping)“. See on selgelt ajale jalgu jäänud ja vajab parandamist, kuid kuidas?

Vaatame, mida öeldakse värskemates ja kogu Eesti koerasporti reguleerivates 2011.a eeskirjades. http://web.zone.ee/ekl-kkk/EKL_eksamite_voistluste_korraldamise_eeskiri2011.pdf
Punkt 7.6 - „Eksamitel ja võistlustel ei ole lubatud osaleda koertel, kellele on antud valuvaigistavaid ravimeid või dopingut. Osalev koerajuht peab võimaldama eksami või võistluse ajal koera kontrollimist punktis 7.6. nimetatud ainete suhtes. Juhul kui punktis 7.6. nimetatud ainete kasutamine leiab kinnitust, on korraldaja kohustatud sellest teavitama EKL-KKK eestseisust 2 tööpäeva jooksul peale vastava informatsiooni selgumist ning EKL-KKK eestseisus võib määrata koerajuhile või koera omanikule karistuse vastavalt konkreetsele situatsioonile“.

Võib tunduda ilus, kuid sisuliselt pole selle ühe punktiga midagi peale hakata. Küsimusi tekib laviinina. Näiteks mis on valuvaigistavad ravimid, millised toimeained? Mis on doping? Üldse pole lubatud osaleda, kogu eluajal? Või pole lubatud anda vahetult enne võistlust? Kui koer on „dopingu“ ise kätte saanud ja inimene pole seda talle teadlikult andnud? Milles seisneb „kontrollimine“ võistluse ajal? Kas iga korraldaja peab ise organiseerima kontrollimise? Kuidas leiab ainete kasutamine kinnitust? Milline on karistus ja millised on need erinevad situatsioonid? Jne.

Võiks oletada, et kehtib veel mingi täpsem antidopingu eeskiri, kus kõik lahti seletatud. Kuna EKL-i poolt midagi sellist minu teada kehtestatud pole, siis pöördume FCI reeglite juurde.

FCI-l on olemas juhiste dokument aastast 2009 - International Guidelines about Dog Doping. http://www.fci.be/circulaires/2-2010-annex-en.pdf
Selle peaks iga kennelorganisatsioon aluseks võtma riigis antidopingu eeskirjade kehtestamisel. Kui riik ei ole eeskirju kehtestanud, siis peaks koeraomanik justkui neid FCI juhiseid järgima, kuid see on üsna võimatu. Dokument on niivõrd üldine ja küsimusi tekitav.

Näiteks on sõnastus, et koera mõjutamine keelatud viisil pole lubatud. Või et keelatud on ravi, mis illegaalselt mõjutab sooritusvõimet. Ja ei midagi täpsemalt.
Huvitav on viide alternatiivteraapiatele, mis on samuti keelatud – nõelravi ja kiropraktika näiteks. Ei kujuta ette, kuidas vere- või uriiniproovist sellist mõjutust kindlaks tehakse.

Jätame FCI üldised juhised kõrvale, mis minu arvates üsna mõttetud, ja võtame põhjalikumad Soome antidopingu eeskirjad.
Esmapilgul tundus tõsine ja asjalik reeglistik, kuid leides keelatud ravimeetodite nimekirjas homöopaatilised ravimid, tekkis kerge kahtlus ja uudishimu. Pean siinkohal mainima, et olen homöopaatiaga kokku puutunud ja senini teadnud, et mingit homöopaatilist ainet pole kindlasti mitte võimalik organismist avastada. Samuti pole homöopaatiliste ainete toimimine organismis üleüldse teaduslikult tõestatud, kuidas siis teadus seda kontrollida suudab või miks üldse peaks.

Lisainfo internetis ütles, et homöopaatiliste (või üleüldse ükskõik milliste sisse manustavate) preparaatide koostises võib olla veel mingeid lisaaineid, mis võivad keelatuks osutuda. Ja et homöopaatilised toimeained võivad organismis keelatud metaboliitideks muutuda. Ja et üleüldse pole aus ükskõik mis viisil sooritusvõimet mõjutada.
Nojah, skepsis jääb. Kui ainete või meetodite mõju organismile ja sooritusvõimele pole teaduslikult tõestatud, siis kuidas saab seda abstraktselt igaks juhuks keelata.

Lugedes erinevate ravimite keeluaegade nimekirja, tekib küsimus, millistel teaduslikel uuringutel need põhinevad. Ei saa ju lambist öelda, et mingi aine jäägid on organismis 7 päeva ja kogu lugu. Ja isegi, kui teaduslikult on katseloomadel mõju kestvus tõestatud, ei tähenda see, et see kõigil koertel niimoodi ongi. Et panin nt tilga Dexoryli (toimeained hormoon, antibiootikum, seentevastane aine) kõrva ja nüüd on jäägid organismis mitte vähem ega kauem kui 7 päeva.


Terve see dopingu teema on tegelikult hästi mahukas ja mida rohkem süvened, seda keerulisemaks läheb. Päris üksühele ei saa ka inimeste pealt koertele üle kanda, sedavõrd erinevad liigid siiski.

Soovitan lugeda seda lehekülge, kus mõned asjad inimkeeli lahti seletatakse, päris hariv on:
http://www.draghundsport.se/upload/dokument/Antidoping/IFSS_doping_control_educational_document_1_2_20102804.pdf

Ei olnud selliste asjade peale varem mõelnudki.
- Did you empty your thermos of sweetened coffee near your dog truck, or walk your dog in a not very clean place where lots of other dogs relieved themselves, people dumped coffee or tea or even urinated as well…? Your dog will then lick his feet clean and… BINGO! Animals are often contaminated with prohibited substances from being in contact with the urine or faeces of other animals under treatment.

- Did your dog lick your child’s hands clean after she had just taken some cough medicine or been eating some lovely chocolate cookies?

- Is one of your old dogs ill and being treated with corticosteroids and another dog racing in the team lives with it in the kennel?

- Are you sure you know everything about what is in that new “energy supplement” or ointment you are using for yourself or supplement you are giving to your dogs? And do not be misled by “natural” or “homeopathic” products because they, too, can metabolize in the body’s system into prohibited substances!

Lisamaterjali veel siin:
http://www.draghundsport.se/dbpage.aspx?PageNr=236

http://sleddogsport.net/index.php?option=com_content&task=view&id=103&Itemid=69

Et üldse mingite antidopingu reeglite kehtestamisel mõte oleks, peab selle taga olema tõhus kontrollisüsteem. Sellised reeglid ei toimi ilma järelevalveta. Soomel ja Põhjamaadel on võibolla võimekus kogu seda antidopingu süsteemi üleval pidada, kuid EKL-i puhul ja Eesti väiksuse juures läheks see üle mõistuse kulukaks. Kasuteguri suurus on ka kahtlane.

Kui kellelgi on mingeid kokkupuuteid Soome või teiste riikide antidopingu teemaga ja näiteid elust enesest tuua, siis oleks huvitav teada saada.

Aga olgu kuidas on nende käskude ja keeldudega, asja tuleb ikka mõistusega võtta. Eks loomaomanik peab ikka ise oma koera teadma ja tundma, nii palju kui see üldse võimalik on. Ei usu, et looma tervise kaitsmise eesmärgil seatud antidopingu reeglid üksi aitavad.

Kui päris filosoofiliseks minna, siis kuidas üldse defineerida vigastust või haigust? Eriti just haigust? Loom on loom ja ausalt öeldes ei määra lõplikult haigust/tervist ei arsti diagnoos ega loomaomaniku enda tunnetus. Loom võib haige olla nii, et inimene ei tea ja vastupidi. Ja kas iga tervisehäire puhul (millega kaasneb ainete manustamine) on võistlemine automaatselt vastunäidustatud või kahjulik või ebaaus?

Kõige kokkuvõtteks: antidopingu süsteemi loomine on keerulisem, kui me arvata oskame. Ei piisa vaid reeglist: „Koerale on keelatud anda dopinguaineid“.

_________________
"It´s kind of fun to do the impossible." ~ Walt Disney


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Antidopingu reeglid koeraspordis
PostitusPostitatud: Reede Nov 18, 2011 12:08 
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Aug 14, 2009 14:47
Postitusi: 166
Asukoht: Tallinn
Liivika kirjutas:

Ja kas iga tervisehäire puhul (millega kaasneb ainete manustamine) on võistlemine automaatselt vastunäidustatud või kahjulik või ebaaus?


Aitäh, Liivika, et teema tõstatasid! :) Olin olude sunnil sunnitud sama teemaga esmakordselt tegelema enne Norras toimuvat MMi. Ilmselt pole paljudele uudis, et minu eelmine võistluskoer Roosi põeb allergiat tolmulestade suhtes, väljendus see jõleda nahahädana, mille detailidesse ma hetkel ei laskuks. Kui toiduallergiat saab vältida allergeeni koerale mitte sisse söötes, siis tolmulestadega kokkupuudet ilmselgelt välistada ei saa - seega oli Roosi aastaid metüülprednisolooni sööv koerake. Samas, minu eetiline kell seda koera võistlustele regades häiret ei andnud - haigus iseenesest ei ole selline, mis segaks koeral agilityt harrastada (pigem oli see osa teraapiast). Ja kui nüüd keegi arvab, et see metüülprednisoloon andis Roosile teiste koerte ees mingi metsiku eelise (mis peaks ju olema dopingu mõte :P ), siis astugu julgelt ette ja põhjendagu oma seisukohta!

Norrasse sõitsin varustatud raviarsti tõendi ja argumeneteeritud seletuskirjaga. Keegi dopinguproovi meilt ei võtnud ja seega ei tea, kas oleksid ka probleemid olnud.

Järgmisel aastal Soomes toimuvaks MMiks valmistudes, lugesin Soome dopingueeskirja ja ... tundsin, et ebaõiglus on maailmas ikka kohe täitsa kirjalikul kujul olemas :evil: Kummaline, et toiduallergikust koer nagu võiks võistelda ja tolmulestaallergikust koer siis nagu mitte... Ja kindlasti on olemas veel rida kroonilisi/eluaegseid haigusi, mille olemasolust kõrvalseisjatel aimugi ei oleks ja mille ravi tegelikult koera sooritusvõimet ei paranda, hoiab lihtsalt koeral normaalset tavalist elukvaliteeti ja seda ravi saades elabki koera täitsa tavalist normaalset koera elu. Miks peaks sellise koera võistlemist või treenimist kuidagi piirama?

(Et ei tekiks segadust, siis vahemärkusena lisan, et Soomes MMil ei jäänud meil osalemata mitte manustatavate ravimite tõttu, selleks hetkeks olid Roosi ravis nii suured edusaamud, et metüülprednisolooni ta enam ei vajanud)

Ja kuidas jääb siis koerte sootustamisega? Olgem ausad, nii mõnegi koera sooritused võistlustel on paranenud pärast seda, kui koerast kesksooline on saanud.

Hetkel on minu arvamus selline, et ma ei võtaks antidopingu asjas eeskuju Soomest. Miks? Sest minu meelest on uunustatud see, miks dopingu kasutamine koertel on väär. Soomlasi tundub kõige rohkem torkivat see, et jummala eest keegi ei oleks eelispositsioonil. Eetiliselt pole see muidugi mitte vale seisukoht, aga... Minu arust peaks dopingu vastu olema pigem ja esmalt seepärast, et doping (ja tõesti doping selle sõna tõsises mõttes) hävitab koera tervise ja on talle kahjulik. Et kui inimene toob oma ambitsioonide altarile oma koera tervise, siis selle vastu tuleb võidelda. Aga terve talupojamõistus võiks säilida!


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Antidopingu reeglid koeraspordis
PostitusPostitatud: Reede Nov 18, 2011 12:18 
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Aug 14, 2009 10:25
Postitusi: 378
Liivika kirjutas:
Et üldse mingite antidopingu reeglite kehtestamisel mõte oleks, peab selle taga olema tõhus kontrollisüsteem. Sellised reeglid ei toimi ilma järelevalveta.


Mulle tundub, et need on võtmesõnad. Kas meil on võimalik analüüsida, kas koera peal kasutati nn dopingu ja mis on doping? Seni kui seda väga täpselt paika pole pandud, pole mõtet eeskirjades midagi nõudma ka

_________________
Pilt


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Antidopingu reeglid koeraspordis
PostitusPostitatud: Reede Nov 18, 2011 12:29 
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 13, 2009 12:11
Postitusi: 343
Asukoht: Tartu
KristinaL kirjutas:
Mulle tundub, et need on võtmesõnad. Kas meil on võimalik analüüsida, kas koera peal kasutati nn dopingu ja mis on doping? Seni kui seda väga täpselt paika pole pandud, pole mõtet eeskirjades midagi nõudma ka

Just nii.
Ja tundub, et kogu see temaatika käib ressursside mõttes Eestile üle jõu (ja veel kaua aega).

_________________
"It´s kind of fun to do the impossible." ~ Walt Disney


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Antidopingu reeglid koeraspordis
PostitusPostitatud: Reede Nov 18, 2011 13:06 
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Aug 14, 2009 23:11
Postitusi: 143
Täiesti nõus. Kuni pole määratud, mis on doping ja kuidas seda kindlaks teha, siis milleks sellist asja üldse reeglitesse lisada.

Minu puhtisiklik arvamus on, et doping kui selline, ehk siis looma sooritusvõimet parandav aine, on päevakorral rohkem loomaspordialadel, kus mängus on ka suured auhinnarahad jne.

_________________
Whether you think you can or think you can't, you're right. (Henry Ford)


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 5 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 3 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis

Hüppa:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
phpbb.ee 3.0.7