Viimati külastasid: Tänane kuupäev Neljapäev Mär 28, 2024 14:23


Kõik kellaajad on UTC + 3 tundi [ DST ]




Tee uus teema Vasta teemale  [ 46 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Pühapäev Juun 27, 2010 10:42 
Minul tekkis selline küsimus seoses koeraspordi eetikaga. Kui inimene peale ebaõnnestunud võistlust läheb kivistunud näoga koera väärkohtlema (ja mitte ühel korral), kas me avalikult tolereerime seda (teadmine ja vaikimine seda ju on) või võiks ühiselt midagi ette võtta ja näiteks seda inimest mitte võistlustele registreerida lasta? Või käitume me tõesti selliselt, et kõik teavad ja sosistavad seljataga ja inimene õitseb platsil edasi ja pärast läheb õnnetut koera kägistama.Täiesti "teoreetiline" küsimus - mida peaks tegema ja mida saaks teha? sest käib ju see igasuguse koeraspordi eetika vastu kui terve platsitäis rahvas sellisest asjast teadlik on, aga keegi meist (ise olin kahjuks samamoodi vaikiv pealtvaataja) midagi ette ei võta..või ei käi ja nii see ongi, et igasugu meetodid on lubatud kui neid just otse kohtuniku silme all ei rakendata ja mina olen sinisilm?


Üles
  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Pühapäev Juun 27, 2010 13:20 
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 13, 2009 19:32
Postitusi: 108
Asukoht: Tallinn
Mina arvan, et kui tegu oli asjaga, mida kohtunik ise kah nägi, siis ürituse korraldustoimkond võiks EKL-KKK jaoks mingi paberit ette valmistada (otsus tehakse ju seal) ning kohtuniku poolt kui tunnistaja palutakse lisapaber. Kui kohtunik seda ei näinud, siis piisab ainult korraldustoimkonna poolt tehtud avaldusest.


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Pühapäev Juun 27, 2010 15:16 
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Aug 14, 2009 23:11
Postitusi: 143

_________________
Whether you think you can or think you can't, you're right. (Henry Ford)


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Pühapäev Juun 27, 2010 15:23 
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Aug 14, 2009 10:25
Postitusi: 378
Vaevalt on vaja oodata, et kohtunik või korraldajad lähevad sedasi käituvatele inimesele noomituse vms tegema.
Äkki peaks minema ise selle inimese juurde ja ütlema - kuule, no mida sa teed???
Ise nägin, ka seda käpast tunnelist välja tõmbamist, ja hüüdsin, et sedasi ju ei tohi!!!
Aga mis edasi toimus, tean ainult jutude järgi ja vaevalt midagi toimus täitsa inimeste silmade eest ja mis toimus täpselt me ei tea, aga teisel rajal oli näha, et koer kardab agility rada, kuna läks tunnelise peitu.


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Pühapäev Juun 27, 2010 15:37 
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Aug 14, 2009 23:11
Postitusi: 143

_________________
Whether you think you can or think you can't, you're right. (Henry Ford)


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Pühapäev Juun 27, 2010 16:07 
Mina olin teise intsidendi lähedalt tunnistaja, teised nägid kaugemalt läbi autoklaasi, et auto taga toimub mingi rabelemine ja nägid ka, et mina seal lähedal kiibitsesin..aga esimesele intsidendile on ka kindlasti tunnistaja olemas, sest tema kommenteeris peale koera tunnelist väja tirimist, et "ime pole, et koer tema juurde ei lähe, oleks te näinud, kuidas ta peale esimest rada peksa sai". Nii et iseenesest tunnistajaid on küll.
Mida mina täpselt nägin? Jalaga näkku koer tõesti ei saanud. Koer lihtsalt lükati auto taga pikali, lennati talle põlvedega selga, sisistati midagi...siis elu eest rabelev koer pääses omaniku haardest ja hüppas autosse peitu, sealt tiriti koer mingi kägistusvõttega selili ja tagurpidi autost välja, rebiti maha, ja jälle viskuti põlvedega selga, pressiti koer maadligi...umbes selline wrestlingu moodi nägi see asi välja ja väga kole nägi kusjuures välja kui "õrn" naisterahvas seal niimoodi koera töötles :(


Üles
  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Pühapäev Juun 27, 2010 18:11 
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Aug 14, 2009 14:47
Postitusi: 166
Asukoht: Tallinn
Pean tunnistama, et nii eile õhtul koju sõites kui ka täna hommikul on mind vaevanud mõte, et mida ma oleksin saanud eile teisiti teha. Sest see, et koera põhjuseta tuustiti ja ma vaatasin seda vaid mõnekümne meetri pealt pealt ja ei teinud midagi, jäi mind vaevama. See, et neid mõnekümne meetri pealt tunnistajaid oli veel, ei ole minu jaoks minu tegevusetuse jaoks õigustus :oops:

Aga jah, mida siis teha? Kas nüüd peaks paranoiliselt hakkama kõiki võistlejaid filmima pärast sooritust, kui nad koera põõsa taga "jalutavad"? Või anda ainult mõnele persoonile individuaalne kaameramees kogu võistluse ajaks? Või minna võhivõõra inimesena koera tuustimise hetkel vahele? Kuna tuustija ei ole ilmselgelt sellel hetkel just kõige helgemas meeleolus, võib ta ju ka sekkujale hea obaduse anda - mitmed kohtucased on näidanud ilmekalt, et omakohus ei ole sellistes olukordades adekvaatne lahendus.

Kuidas on aga võimalik, et inimene võistleb A3s ja ei ole aru saanud, et rajal juhtuvates vigades on süüdi inimene ja mitte koer ja et disklaf kuulubki agility olemuse juurde ja disklaf ei võrdu ebaõnnestumisega, on mulle siiani mõistatus.

Eilne õhtu kujuneski minu jaoks selliseks filosoofiliseks - kuidagi hästi palju suuri mõtteid elu põhiväärtustest tuli pähe :) Üks nendest mõtetest oli see, et kui tähtsad on sõbrad. Sest kui inimene on äkkvihaga ja see viha on teadaolevalt kohe sihuke mõistust varjutavat sorti, siis ainsad inimesed, kes sellistel hetkedel saavad vihastaja "maa peale" tuua, on sõbrad. Me kõik oleme inimesed - annaks jumal meile sõpru ja seda, et nad vajalikul hetkel meie kõrval oleksid.


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Pühapäev Juun 27, 2010 19:06 

Liitunud: Reede Aug 14, 2009 12:27
Postitusi: 65
Mul on ka suht magamata öö. Vahel ei oska kahjuks ka sõbrad olukordi lahendada:(


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Pühapäev Juun 27, 2010 23:14 
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Aug 14, 2009 01:56
Postitusi: 42
Asukoht: Tartu lähedal
Kui see väga suur saladus ei ole siis tahaks teada kellest jutt käib?


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Pühapäev Juun 27, 2010 23:56 
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Aug 14, 2009 14:47
Postitusi: 166
Asukoht: Tallinn


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juun 28, 2010 00:35 

Liitunud: Laupäev Juun 19, 2010 15:53
Postitusi: 20
Asukoht: Pärnu
Kunagi tulid meie talli trenni tegema naabertalli sõitjad oma hobustega. Tüüpiline teismeliste käitumine on süüdistada oma vigades ja suutmatuses kedagi teist ja valada oma frustratsiooni välja täiesti ebasobivates suundades... Nii üks neiu ajas oma hobust "mööda seina üles"- keeras hobuse peaga maneezi seina, kiskus suust nii et vaene loom ei saanud kusagile ära ka keerata ning pookis kannuste ja stekiga. Treeneri üsna konkreetne küsimus "Mida sa arvad, et su hobune praegu õpib sellest?" võttis tuure VÄGA kõvasti maha ja vähemalt meie tallis sellist asja enam ei juhtunud.

Võibolla on inimesel jäänud kuidagi selline mulje, et koer saab sellest midagi aru kui teda niimoodi ahistatakse ja keegi (autoriteetne) peaks talle rääkima, et ainus õppetund mille koer nii saab on see, et agility on täiesti nõme ja omanik veel nõmedam ning sellelt pinnalt ei ole tulevikus ilmselt eriti ilusaid tulemusi oodata.

_________________
If you´r not having fun, you´r not doing it right


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juun 28, 2010 13:20 
Minul pole mingit kartust selle inimese nime avaldada. Olen aga mõtlema hakanud, kas see oleks koerale parim kui ta perenaise nimi päris avalikult koeraklohmijana üles riputataks igale poole, et kõik saaks näpuga näidata. Kui inimene enam agilityvõistlustele nägu näidata ei söenda, siis kodus saab ilmselt koer niikuinii ära "karistatud". Kui aga tegemist on tõesti äkkvihaga, mis lööb välja peale ebaõnnestumist ja koeraga muul ajal numminummi tehakse, siis ilmselt enam peale rada auto taha koera tampima see inimene ei julgeks minna, teades et mitmedki teda silmanurgast jälgivad ja siis sellisel juhul visatakse koer lihtsalt puuri ja koju jõudes peaks ÄKKviha juba lahtunud olema :twisted: Selline sinisilmne teooria siis (no ma tegelikult ju ei arva, et tegemist oleks mingi patoloogilise loomapiinajaga, vaid tegemist ongi äkkviha ja esimese reaktsiooniga, sest inimene muidu tundub pealiskaudsel vaatlusel igati tore ja loomasõbralik :| ..kes on ilmselt seadnud ebarealistlikud eesmärgid ja nendeni jõudmata ei suuda pettumusest üle olla).
Kahjuks nüüd oma toredate uute teadmiste valguses eelnevatele võistlustele ja mitmetele märkidele tagasi mõeldes olen üsna kindel, et tegemist polnud mingi ühekorde juhtumiga, vaid see koer on regulaarselt taolise kohtlemise osaliseks saanud oma liigambitsioonika perenaise poolt...inimest ma isiklikult ei tunne, ega teagi, kas teda ka tegelikult üldse huvitab, et see on teada, kuidas ta oma ebaõnnestumisi neljajalgse peal välja elab sealkohas kus hoopis kahejalgsel tasuks mõelda, äkki on see temas kinni (SUUR UUPS), et ta oma koer temaga agilityt enamasti teha ei julge/taha. Samas kui inimene on nii edule orienteeritud, siis ilmselt teda huvitab ka see väline mulje, mille ta teistele jätab ja sellele ma ausalt öeldes loodangi. ..et no piinlik on ju koerapeksjana tuntust koguda ja sama koeraga naeratades kohtunikult auhinda vastu võtta ja tõuühingu juhatuses figureerida. Koerast on tõesti tuliselt kahju, koer on väga tore ja loodetavasti siis nende saavutuste eest, millega seda võistluspaari nende agilityklubi kodulehele kiitvalt üles riputatakse saab KOER vahel ka kena kohtlemise osaliseks :vorst:
No mine tea, äkki on siiski tegemist arenemisvõimelise inimesega, kes korraks peatub ja endale ausalt otsa vaatab..või suudavad tema toredad sõbrad talle natuke viharavi teha 8) või saan mina ise järgmisel võistlusel kitumise eest vastu kuppu :ups:


Üles
  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juun 28, 2010 15:40 
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Aug 14, 2009 14:47
Postitusi: 166
Asukoht: Tallinn
Jah, Maarja, ega ma ka ei karda seda nime avalikustada. Hetkel mõtlesin, et jätaks inimesele endale veel ühe võimaluse oma viga tunnistada ja ehk ka avalikkusele välja öelda, mis ta edaspidi teha kavatseb.
Kui aga mingit avalikku selgitust kuskil ei järgne, eks siis tuleb ilmselt edasi mõelda, mis teha...


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juun 28, 2010 16:14 

Liitunud: Reede Aug 14, 2009 12:27
Postitusi: 65
Tegemist on tegelikult tõesti väga hea ja vastutustundliku koeraomanikuga ja see võistlustel toimunu oli üks "hetk". Nii palju kui mina tean ja näinud olen, siis ikka ninnunännu jne. Ja tegelikult sai koerajuht oma väärast käitumisest juba samal päeval aru ja teeb kindlasti ka vajalikud järeldused.


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juun 28, 2010 16:44 

Liitunud: Esmaspäev Aug 17, 2009 00:12
Postitusi: 27
Kuna ma viimasel ajal laiskusest tegelen rohkem agilityga, kus ei pea looma kõrval jooksma (nagu Inga ütles ;) ), siis ma ei olnud juhtunu tunnistajaks ja ei peaks siin üldse eriti kobisema. Kuid kuna agilityseltskond ei ole mitte üleliia suur, siis aiman, kellest võib jutt olla (sest see kõrvast rebimise teema ei ole ju esmakordselt mainitud ning kõigi koeratõugude kõrvad ei võimalda suuruse tõttu üldse erilist rebimist).

Kuna tegemist on ringkonnaga, kus kõik tunnevad kõiki, kas ei oleks siis õigem juba lahtiste kaartidega rääkida? Eelkõige selleks, et inimesed ei aimaks (nagu ma isegi) ja oletaks valesti. Ja kui antud isik tuleb foorumisse omapoolseid selgitusi ja põhjendusi esitama, tuleb tema nimi ju niikuinii avalikuks.

Sellistel emotsionaalsetel juhtudel oleks muidugi kõvasti kasu, kui meil oleks oma nn agilityliit (nagu Kalle ette pani), kus oleks võimalik foorumiväliselt selliseid juhtumeid käsitleda, kõiki pooli ära kuulata ja siis vajalikud hoiatavad või karistavad sanktsioonid rakendada. Või siis sarnaselt ratsavõistlustega rakendada võistlusel töösse korrapidaja, kelle ülesandeks on nn võistlusplatsiväliselt kontrollida, et kohtuniku kontrolli alt eemale jääv tegevus toimiks õlitatult ning keegi ei enne ega peale võistlussooritust oma või teiste loomi väärkohtleks (väljastades vajadusel hoiatuskaarte). Võistlejate kodust head käitumist see muidugi ei taga (aga seda ei taga ka vist suurt mitte miski).


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juun 28, 2010 22:52 
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Aug 14, 2009 12:34
Postitusi: 6
Asukoht: Tallinn
Mu käitumisel ei ole mitte mingit õigustust, olen väga õnnetu ja oma probleemist vägagi teadlik. Ei näe muud lahendust kui võistlemisest loobumine. Kui keegi oskab ja tahab aidata, siis oleksin tänulik.


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Teisipäev Juun 29, 2010 01:22 
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 13, 2009 18:00
Postitusi: 40
Asukoht: Tartu

_________________
What you click is what you get!


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Teisipäev Juun 29, 2010 15:07 
See on kiiduväärt, et julged oma vigu tunnistada ja eks sellest algab ka uus areng. Eespool on antud häid soovitusi. Tuleks tegeleda sellega, et koer sind jälle agilityrajal usaldama hakkaks. See peaks ju olema tehtav kui muidu teievahelised suhted kenad on. Saan aru, et üldiselt Oltsule meeldib agility? Praegu on agility su koerale nõme, sest ta on juba kogenud, et perenaine muutub siis närviliseks, ta ei saa aru, mida sa tahad ja parem oleks silmapiirilt jalga lasta, sest muidu järgneb jama. Seega kui ta keeldub jooksmast, siis tuleb ta viisakalt rajalt eemaldada ja see ongi juba karistus, ei mingit karmimat korralekutsumist. Kui ta aga rada teeb, siis järgneb ohtralt kiitust ja maiust ning ta mõistab jälle peagi, et tunduvalt kasumlikum on talle agilityt teha.
Ma arvan, et sa pead ikka täitsa ausalt ennast analüüsima: a) oled sa ikka leppinud sellega, et sul on iiri setter, kes ei hakka kunagi kiirrongina rajal tuiskama, et saaks finishis oma nutsu külge rippuma viskuda...te võite võita võistluse kui kiired koerad ebaõnnestuvad..samas järgmist võistlust ei pruugi te võita isegi siin meie väikesearvulistel võistlustel ka enda ideaalse soorituse korral kuna lihtsalt kiirust jääb vajaka ..(aga samas on see väga keerulistel radadel jälle eeliseks,et koer ei kima kui püssikuul)..kas see rahuldab sind või tunned sa ennast kohe ebaõnnestujana kui esikolmikusse ei jõua, sest eelmisel korral ju jõudsid? Usu, iga koera võimete piires kena ja lihvitud sooritust on tore vaadata, ei arva keegi, et peaks iiri setteriga bordercollile osavuses ja kiiruses silmad ette tegema ja et kõik koerad peaksid iga kell ja iga tuju ning ilmaga olema ülimotiveeritud rajale sööstma. Mu spanjel näitab ka mulle tihti keskmist näppu kui ilm on kole või uni silmas, aga ta siiski teeb minuga rada, sest ta on lihtsalt nii viisakas koer :D Võib-olla tekitad sa endale hunniku asjatuid pingeid seoses pealtvaatajatega, mõeldes muudkui, et issand jumal, kõik ju vaatavad, et jälle meil välja tule, mis nad küll mõtlevad jne jne. Kui sinu ambitsioonid on kuidagi pealtvaatajate "ootustega" seotud, siis usu mind, kõik teavad, et võistluspaaridel on igasugu kiikse, millega maadeldakse ja keegi ei vaata imelikult kui need ka võistlusrajal välja löövad kuniks neid vägivallaga ei üritata lahendada. Ühesõnaga mõtle, kas sind huvitab sõpradega veedetud tore päev, teie enda areng ja see, et sul ja koeral on lõbus ja super kui selle käigus peaks ka võistluse võitma või huvitab sind ikka ja eelkõige võitmine. Viimasel juhul ei hakka sa oma koeraga kunagi agilityst täit rahuldust tundma ja kui see tegevus niipalju pingeid tekitab teie tandemis, siis võiks ju võib-olla tõesti mingi rahulikuma ala valida kus seda ülekeemise ohtu niipalju ei ole.
b) te alles hiljuti jõudsite A3-e...kas sa oled kindel, et sinu enda oskused ja teie koostöö on lihvitud sellisele tasemele, et sul on üldse mingit põhjustki olla koera peale pahane kui rajal midagi välja ei tule ja kas treenitus on selline, et ambitsioonid on üldse õigustatud? Kas sa oled ennast filmida lasknud? See on tohutult kasulik ja kainestav tegevus, sest kaamerasilm näitab sulle alasti tõde. See näitab sulle ausalt, kas sa ikka tead mida teed ja tõesti annad endast kõik ja koer lihtsalt lollitab või tegelikult koer juba plaanib kuhu jalga lasta, sest sa kummardud ähvardavalt koera kohale, vehid kätega ja su kehakeel, pingul ilme ja hääl juba ütlevad koerale, et kohe ütleb perenaisel närv üles?
Ma ei kujutanud ise ettegi kui palju jaburusi ma rajal korda saadan ja kätega vehkides ja õlgu valesti suunates koera "orbiidile" saadan (nagu meie treener tavatseb öelda 8)). Samuti avastasin alles A3e jõudnuna igasugu lihtsaid asju, mis minu koera jaoks on olulise tähtsusega. Näiteks ei saa ma kunagi seistes koera tõkkele saata, sest siis seisab ka koer ja vaatab mulle otsa. Ma ikka jooksin koeral eest ära jättes ta näiteks tunnelit tegema ja siis ootasin teda järgmise tõkke juures ja siis muudkui "hop"itasin seal ja nii me seal tõkke ees seisime ja tõtt vahtisime ning olin pahane koera peale, et mida ta nüüd seisab ja lolli mängib, kas ei oska siis üle tõkke hüpata või. Tulemata selle pealegi, et natukene jalgu liigutada ja ka koer liigutab natukene jalgu :D ehk siis minu väike koer, (kes ei ole ülimotiveeritud karjakoer või pöörane terjer, vaid seltsikoer, kes muidugi üritab mulle igas olukorras ju seltsi pakkuda:p) seisab siis kui mina seisan, sest ta vaatab kogu aeg minu jalgade liikumist. Seega tuleb rajal pidevalt liikumises olla ja kui pole otseselt kohta kus liikuda tuleb mul teha väikseid poolringe :lol: . Lihtsad asjad, aga need muudavad paljugi ja koeral on nüüd oluliselt lõbusam.
Usun, et kuna sa oled juba aru saanud, et koera karistamine ei ole lahendus, siis olete juba õigel teel. Kes on süüdi- MINA, keda karistan-ENNAST...kuid miks peaks üldse kedagi karistama kui võib ka lihtsalt elu nautida. Agility on ju FUN :) :)


Üles
  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Teisipäev Juun 29, 2010 15:29 

Liitunud: Esmaspäev Aug 17, 2009 00:12
Postitusi: 27


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juun 30, 2010 14:55 

Liitunud: Kolmapäev Juun 30, 2010 14:32
Postitusi: 1
Vabandan, et niimoodi trügin siia Agility foorumisse, aga tahtsin antud teemaarenduse põhjal lihtsalt välja pakkuda võimalikke tulevikuversioone. Ei kommenteeri konkreetset juhust vaid lihtsalt mõtteid tulevikuks.

Meil Eestis reguleerib igasugu eksamite ja võistluste toimumist terve rida seaduseid ehk nii Eesti Vabariigi, kohalikke kui ka EKLi omasid. Oma olemuselt peaks nagu kõikidel üritustel jälgima nende kõikide täitmist. Kõige lähedamalt haakub meiega Loomakaitseseadus ning EKL eksamite ja võistluste korraldamise eeskiri. Mõlema põhjal võib väita, et looma väärkohtlemine on lubamatu.

Küsimus seisneb selles, et mis on väärkohtlemine. Kirjeldan natuke erinevaid taustu. Tean, et Soomes on kohati läinud asi nii hulluks kätte, et kui Agility või SK võistluse juures keegi karjub oma koera peale või eriti hull - kuidagi näiteks käega karistab, siis on kutsutud isegi politseid. Ma väga loodan, et Eestis siiski säilub terve mõistus ning inimesed saavad aru, et selline koeraga suhtlemine pole väärkohtlemine.

Minu peamised kogemused haakuvad IPO-ga, kus koertel instinktid kõrgel, tihti koerad üsna kõvad ja nõuavad rangemat lähenemist. Koolituses kasutatakse lisaks kõvale sõnale ka näiteks ogasid, elektrit ja ka füüsilist käega karistamist. Selleks, et see toimiks peab see olema väga hästi sooritatud ning võimalikult lühiajaline. Koera nuutimine ning alistamine ei anna midagi. Kusjuures oma kogemuse põhjal võin väita et enamuses neis riikides, kus on elekter ja ogad keelatud kasutatakse neid igpäeva treeningutes oluliselt rohkem kui näiteks meil Eestis. Ehk tegemist natuke pseudoga. Niipalju taustast.

Samas olles ise käinud osalemas 4 - MMl ning vaatamas veel 4-l pole ma veel kordagi näinud, et ükski omanik oleks võistlustega haakuvas osas (soojendamisel või soorituse järgselt) kuidagi koera rajult füüsiliselt kohelnud. Okei häälestuseks kasutatakse stekki ning see on lubatud ka ametlikel treeningutel, samuti peenikesi nöörkaelarihmu ning kui asutakse "lubatud" riigis, siis teinekord enen sooritust ka ogasid, aga see on ka kõik. Loomulikult ka seda osa püütakse teha võimalikult kuskil kaugemal.

Kui keegi võtaks ja kasvõi raputaks koera avalikult siis võiks ta ka kohe koju sõita.

Sarnast käitumismaneeri võib tegelikult näha ka Eesti kohalike IPO eksamite ja võistluste raames. Võimalik, et suuremaks raputamiseks polegi vajadust, sest koerad teavad oma kohta hästi ja omanikud teavad, et sellisel tegevusel pole mõtet. Kui nüüd toimuks selline suurem raputamine, siis mina kohtunikuna ütleks, et selline võistleja saaks üsna kindlalt disklahvi ning olenevalt väärkohtlemise sügavusest võiks kõne alla tulla ka piiratud ajaga võistluskeeld.

Peamiseks põhjuseks, miks väärkohtlemisest maksimumis hoidutakse on see, et ühest küljest see ei anna midagi ja kellel vähekegi mõistus võtab, see saab ka aru sellest. Teisalt on väga oluline, et ühiskond mõistaks koerainimeste koeraharrastust. Kui inimesed tulevad perega vaatama koeravõistlusi, siis on neil väga raske lastele seletada, miks nii tehti ja nad võivad isa ka saada täiesti vale pildi kogu harrastuse iseloomust.

Edaspidiseks soovitaks, et kui on veel mõni selline juhus, siis kindlasti võib ja tegelikult isegi peab sekkuma kohtunik ning samuti saab teha vastava märgukirja EKL KKK-le, kes siis selle põhjal näiteks teeb otsuse hoiatusest kuni võistluskeeluni välja.
Aga nagu alguses öeldud tasuks säilitada tervet mõistust ning oskama näha erisust näiteks koerale tuulise ilmaga röögitud käskluste, rihma või ketitõmbe ning tegeliku väärkohtlemise vahel.


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juun 30, 2010 15:51 
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 13, 2009 12:11
Postitusi: 343
Asukoht: Tartu

_________________
"It´s kind of fun to do the impossible." ~ Walt Disney


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juun 30, 2010 18:35 
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 13, 2009 18:00
Postitusi: 40
Asukoht: Tartu

_________________
What you click is what you get!


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juun 30, 2010 20:53 


Üles
  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juun 30, 2010 22:16 
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 13, 2009 18:00
Postitusi: 40
Asukoht: Tartu

_________________
What you click is what you get!


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: agility eetika ja koera väärkohtlemine
PostitusPostitatud: Neljapäev Juul 01, 2010 13:50 
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Aug 14, 2009 23:11
Postitusi: 143

_________________
Whether you think you can or think you can't, you're right. (Henry Ford)


Üles
Eemal Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 46 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 3 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis

Hüppa:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
phpbb.ee 3.0.7